Četvrtak 28 Ožujak 2024

USKRSNA ČESTITKA NAČELNIKA OPĆINE VELIKA LUDINA

Svim stanovnicima Općine Velika Ludina i župljanima naše župe Sv. Mihaela Ark. želim sretne i blagoslovljene uskrsne blagdane.

Neka radost uskrsnuća donese mir, zadovoljstvo i nadu u naše domove i obitelji.

Sretan Uskrs želi vam načelnik Općine Velika Ludina Dražen Pavlović

Odvojeno sakupljanje starog papira u kućanstvima početak je uvođenja cjelovitog sustava održivog gospodarenja otpadom. Eko Moslavina u suradnji s građanima u kratkom je vremenu postigla značajan napredak. Količina sakupljenog starog papira, korisne sekundarne sirovine, ohrabrenje su i poticaj za nastavak uvođenja cjelovitog sustava.

Gradsko vijeće Kutine nedavno je usvojilo i Plan gospodarenja otpadom. Sanirana deponija komunalnog otpada koja se svrstava među ponajbolje u zemlji temelj je tog plana prema kojem Kutina, Popovača i Velika Ludina, na čijem području djeluje Eko Moslavina, imaju dobru perspektivu u dostizanju EU standard u zbirnjavanju komunalnog otpada.

Kad govorimo o gospodarenju otpadom, govorimo o jednoj od ključnih tema za sve nas. Gospodarenje otpadom je gospodarsko pitanje - pitanje stvaranja novih radnih mjesta, pitanje racionalnog gospodarenja vrijednim sirovinama i resursima koji su vlasništvo svih nas i koje smo dužni sačuvati za našu djecu. Gospodarenje otpadom je pitanje kvalitete života.

Svatko od nas bi trebao razmišljati na način da želimo biti dobar gospodar, želimo prestati zakopavati vrijedne sirovine na odlagališta i na kraju želimo osigurati čist, siguran okoliš svima nama i našoj djeci.

Potrebno je uspostaviti cjeloviti sustav gospodarenja otpadom , sustav koji je alternativa tradicionalnom linearnom sustavu u kojem izrabljujemo resurse. Linearni sustav kakav sada poznajemo znači da sirovine iskopavamo ili uvozimo, proizvode proizvedemo, iskoristimo i bacimo. Za razliko od njega, cjeloviti sustav je cirkularan, što znači da jednom upotrijebljene resurse vraća u ponovnu upotrebu i crpi iz njih maksimalnu vrijednost.

Na taj način stvaraju se prilike za gospodarski rast: veća produktivnost resursa stvara financijske uštede, smanjuje se količina otpada koji se odlaže, smanjuje se naša ovisnost o prirodnim resursima, a time i rizik njihova nestanka u budućnosti.

Cjeloviti sustav funkcionira na način da se cijeli sustav gospodarenja kao i sustav ekonomije usredotoči na cirkularnost. Da bismo to postigli potrebno je ispravno vrednovati dijelove sustava i postupanje s otpadom po načelima reda prvenstva.

Adrijana Cvrtila, rukovoditeljica zbrinjavanja otpada u Eko Moslavini ističe kako je prvi korak u održivom gospodarenju otpadom sprečavanje nastanka otpada. To je ujedno najpoželjniji oblik postupanja i njemu treba dati prvenstvo. To znači da se proizvodi u startu drugačije vrednuju, oni se dizajniraju, proizvode i prodaju na način da bi se ponovno mogli koristiti i da u svom životnom ciklusu stvaraju najmanje moguće otpada.

Po hijerarhiji slijedi ponovna upotreba proizvoda kojima životni vijek nije završio, koji možda nama više nisu poželjni ili potrebni, ali za njih postoji tržište i interes.

Treća stepenica u hijerarhiji postupanja s otpadom je recikliranje. Radi se zapravo o sirovinama iz primjerice ambalažnog otpada. Potrošeni proizvod iz PET boce i dalje ima svoju vrijednost, vrijednost PET boce koja je korisna i reciklabilna sirovina. Isto je i sa staklom, metalnom ambalažom, otpadnim tekstilom, obućom, vozilima i tako dalje.

Kad je iscrpljena mogućnost recikliranja, po hijerarhiji slijedi oporaba, najprije energetska. Nijedan sustav koji se želi smatrati cjelovitim nije cjelovit ako nema ovaj segment. Cilj je energetski oporabiti, a ne spaliti kako se često laički i populistički prezentira.

I na kraju najmanje poželjan dio sustava, na dnu hijerarhije, je odlaganje. Nažalost mi u Hrvatskoj odlažemo 92% otpada, dok je europski prosjek 37%. Napredne zemlje poput Austrije, Danske i Njemačke odlažu tek 2-3%, a zvučan i populistički koncept, zero waste, zapravo je u stvarnim okolnostima nemoguće postići.

Od prošle godine,ciljevi RH, koje smo zacrtali u Zakonu o održivom gospodarenju otpadom i koje smo preuzeli od Europske unije su: primarna selekcija, izgradnja sustava centara za gospodarenje otpadom, sanacija odlagališta i reforme sustava gospodarenja posebnim kategorijama otpadom.

Glavni cilj Zakona o održivom gospodarenju otpadom je pridonijeti u svom segmentu promjeni politike zbrinjavanja otpadom, zaustaviti bacanje dragocjenih sekundarnih sirovina i pobrinuti se da se ponovno koriste, recikliraju i ponovno uvedu u gospodarstvo.

Kao društvo i kao pojedinci možemo si osigurati život koji ne ovisi o posuđenom vremenu i iscrpljenim resursima. Kao društvo moramo stvarati politike koje to omogućuju. Kao pojedinci možemo svaki dan, naizgled malim radnjama sudjelovati, možemo smanjivati otpad doniranjem ili prodajom proizvoda koje više ne trebamo ili ne želimo, možemo svjesno kupovati tako da se stvara manje otpada, možemo vraćati sirovine u sustav umjesto da ih bacimo u crnu kantu.

Kao društvo moramo se premjestiti u dinamično cirkularno gospodarstvo koje poštuje ograničenja prirode, na najbolji način iskorištava prirodne resurse i stvara uvjete za dugotrajno blagostanje i kvalitetu života. Važan korak na tom putu su politike sadržane u Zakonu o održivom gospodarenju otpadom.

Građani svoj doprinos u ostvarivanju ciljeva zacrtanih u planu gospodarenja otpadom mogu ponovo dati već idućeg tjedna. Odvoz starog papira u vrećama Eko Moslavine počinje u utorak 25. ožujka. U dane redovnog odvoza komunalnog otpada molimo vas uz kantu za smeće odložite i vreću Eko Moslavine sa starim papirom. Ukoliko primjetite da netko neovlašteno odvozi stari papir molimo vas da to dojavite Eko Moslavini.


iTransparentnost

Galerija fotografija

Vrijeme

Zagreb °C
Osijek °C
Split °C
  28.03.2024 Ferienhaus Ostsee

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3