Petak 26 Travanj 2024

Na dan kada je 2000. godine Općinsko vijeće Velika Ludina donijelo Odluku o osamostaljenju Knjižnice i čitaonice u tom općinskom sjedištu priređeno je predstavljanje prve cjelovite monografije o ludinskom kraju. Nositelj zahtjevnog projekta pod nazivom „Velika Ludina – čisti dodir prirode" na 160 bogato ilustriranih

stranica je Općina Velika Ludina, a nakladnik Spiritus movens d.o.o. Kutina. Iako knjiga ima više suradnika, mahom iz ludinskih instituacija i udruga ona je je cjelovito djelo poznatnog moslavačkog povjesničara, publiciste, pjesnika i nakladnika Dragutina Pasarića, naglasio je urednik dr. sc. Dražen Kovačević. Prvi dio knjige naslovljen „Dodiri minulog vremena" kraća je kronika cjelokupnog života Velike Ludine od zidina Košut-grada do današnje suvremene izgradnje središta Velike Ludine. Knjiga zatim u tri proglavlja „Povijesnim tragom", „Bogata kultura maloga prostora" i „Raznovrsna društvena scena", većim dijelom izvornom građom i obilatim korištenjem posebno spomenica župe sv. Mihaela arkanđela i matične škole donosi priču o vrlo zanimljivom životu Velike Ludine bogate legendama, ali i imenima koja su onoj značajno djelovalo i za razvoj hrvatskog kulturnog i društvenog života, naročito o polovice 19. stoljeća do početka Drugoga svjetskoga rata.

Među njima od osobito su značaja Ljudevit Vukotinović, Milutin Mayer, Mijo Stuparić, Mihajlo Lanović. Plijene i zanimljivi podaci da je svaki četvrti stanovnik kraja vatrogasac, NK Sokol djeluje od 1936. godine, Lovačko društvo ima brojno članstvo i objekte i vrlo funcionalan dom. Zamjentna je i uloga Udruge vinogradara i voćara posebno u uzgoju jabuke. Ona je i prepoznatljiv simbol ludinskog kraja, a po kojem se uz manifestaciju „Jabuka crvenika" 1. rujna u novije vrijeme obilježava i Dan Općine Velika Ludina.

26.04.2024 Ferienhaus Ostsee