Nedjelja 14 Travanj 2024

Općina Velika Ludina i ove godine u suradnji sa Županijskom upravom za ceste Sisačko-moslavačke županije nastavlja obnovu županijskih prometnica. Uz pomoć Ministarstva mora, prometa i infrastrukture obnovit će se tako prometnica od Male Ludine do Mustafine Klade ukupne dužine 9,2km. Vrijednost radova je 10 milijuna kuna, od čega Općina Velika Ludina izdvaja 2 milijuna kuna, ŽUC 2 milijuna kuna, a 6 milijuna kuna su sredstva Ministarstva.

Ugovor o zajedničkom financiranju radova izvanrednog održavanja kolničkog zastora županijske ceste Ž3130 potpisali su načelnik Općine Dražen Pavlović i ravnatelj Županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije Stipo Šapina.

Da je riječ o nastavku dobre suradnje potvrdio je tom prilikom načelnik Dražen Pavlović. „Prije nekoliko godina napravili smo po istom modelu, 50:50, cestu u Okolima, prošle godine cestu u Vidrenjaku, a sada uz pomoć Županijske uprave za ceste i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture obnavljamo ovu cestu.“ –naglasio je načelnik i zahvalio saborskoj zastupnici Marijani Petir na pomoći pri pronalasku dodatnih izvora financiranja.

„Udružili smo sve snage tako da će se ova cesta rekonstruirati u cijeloj dužini. Ove godine će se napraviti proširenje, a sljedeće nam ostaje asfaltiranje. S obnovom te prometnice sve će naše prometnice, i županijske i naše općinske, bit će u dobrom stanju i duže vrijeme neće biti potrebna ulaganja u njih.“ – rekao je načelnik.

Više o radovima koji bi trebali početi tijekom srpnja ove godine, a završiti u travnju sljedeće, rekao je ravnatelj Županijske uprave za ceste Stipo Šapina: „Ona je sada 4 m širine, proširuje se sa svake strane po pola metra. Rade se kuferi, nasipa se, potom se skida postojeći sloj, stavlja se mrežica, presvlači se asfaltom i nakon toga idu još dva sloja asfalta, izravnavajući i habajući. Nova je to metoda, ali kad cesta bude gotova zadovoljit će sve potrebe.“

Da je riječ o izuzetno prometnoj cesti koja povezuje tri Županije, Sisačko-moslavačku, Bjelovarsko-bilogorsku i Zagrebačku, potvrdila je saborska zastupnica iz Mustafine Klade Marijana Petir. „Ovo je prvi put da se država uključuje i smatram to značajnim iskorakom. To je na tragu politike ruralnog razvoja koju zastupamo. To znači da ukoliko želimo da ljudi ostanu živjeti na hrvatskom selu, onda im moramo osigurati adekvatnu društveno-socijalnu i komunalnu infrastrukturu. U ovu dionicu 25 godina nije ozbiljno ulagano, bilo je samo manjih rekonstrukcija od strane ŽUC-a u vrijeme nakon 2005. godine. Sami možete primijetiti kad se vozite, prometnica je izuzetno oštećena i nesigurna, a njome svaki dan prometuju autobusi koji voze školsku djecu i važna nam je sigurnost, posebice za njih. Mislim da je važan i podatak koji pokazuje da sela kroz koja prolazi ova prometnica su još koliko-toliko potentna u smislu mladih ljudi koji nakon završetka školovanja odlučuju se zadržati ovdje i mislim da će ovakva rekonstrukcija biti značajan doprinos pri donošenju njihovih budućih odluka.“

Događaju je nazočio i župan Ivan Celjak. To je bila prilika da istakne kako ovo nisu jedina ulaganja Županije koja se trenutno odvijaju na području Općine Velika Ludina. „Za sve učenice i učenike četvrtih razreda osigurali smo besplatno ljetovanje u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a među njima je u 15 učenika iz OŠ Ludina. Također, osigurali smo i pomoćnike u nastavi, kao i besplatnu prehranu za 18 učenika u ovoj školi.“

Nakon potpisivanja ugovora i obilaska prometnice na kojoj će se odvijati radovi, održan je i sastanak s voćarima koji na području ove općine proizvode velike količine voća koje se distribuiraju diljem zemlje, ali i u inozemstvo. Prilika je to bila da se i župan upozna s izazovima na koje nailaze, te da im pokuša pomoći pri rješavanju problema, posebice onih koji su vezani uz prijeko potreban sustav javnog navodnjavanja. Osim toga riječi je bilo i o mjerama u resoru poljoprivrede koje je Županija pokrenula.

Na kraju posjeta Općini Velika Ludina župan se upoznao s aktivnostima i projektima koje ona provodi, posebice o projektu izgradnje sportske dvorane uz OŠ Ludina, a riječi je bilo i o razvitku suradnje te novim projektima koji bi se provodili s ciljem podizanja standarda življenja lokalnog stanovništva, ali i razvoja ovog područja.


iTransparentnost

Galerija fotografija

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3