Srijeda 24 Travanj 2024

Ceremonijal buđenja i orezivanja loze Vincekovo održano je u vinogradu obitelji Krušelj u Velikoj Ludini, a prvu lozu je orezao domaćin Marino Krušelj uz pomoć načelnika Općine Dražena Pavlovića i članova Udruge "Voćara i vinogradara Moslavine" Velika Ludina.

Proizvodnja grožđa, a time i vina jedna je od najvažnijih poljoprivrednih proizvodnji u Moslavini. Pitomi krajolik moslavačkih brega preplavljen je vinogradima i mnogobrojnim klijetima. Ljubav prema lozi toliko je raširena da gotovo svaki domaćin i u nizinskom dijelu uz kuću ima bar "brajde". Velik je broj onih, koji uživaju ili žive od tog plemenitog napitka, a koji će nakon što su proslavili imendan svetog Martina dostojno obilježiti i dan svetog Vinka, zaštitnika vinogradara.Mnogi smatraju da je upravo na Vincekovo, odnosno 22. siječnja "službeni" početak godišnjeg vegetativnog ciklusa vinove loze,  sokovi će, znači, ubrzo poteći trsom. Obično si tog dana vinogradari zažele sretnu novu vinogradarsku godinu! Vinogradari će na Vinkovo krenuti u "gorice" i prigodnim ceremonijalom zaželjeti da ovogodišnja berba bude uspješna. 


iTransparentnost

Galerija fotografija

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3